Hopp til hovedinnhold
NYHET • 6.10.2026

Katharina Grosses Svart seng utvider maleriets rom på MUNCH

C
CARTÉRedaksjonen • 6.10.2026
Kilde og besøksinformasjon hos munch.no – prosjekt / program →

Nyproduserte installasjoner møter Edvard Munchs kunst i en utstilling som varer til januar.

Katharina Grosses Svart seng vises på MUNCH i Oslo til 3. januar 2027. Utstillingen åpnet i september og setter kunstnerens romlige maleri i forbindelse med Edvard Munch. Museets oppdaterte norske tittel skrives med mellomrom: Svart seng.

Grosse arbeider med spraymaling på tvers av underlag og målestokker. I prosjektet blir arkitektur, gjenstander og lerret deler av maleriets mulighetsrom. MUNCH beskriver hvordan hennes interesse for Munch, særlig Solen, inngår i forbindelsen mellom kunstnerskapene.

Tittelen viser til en ny installasjon som tar utgangspunkt i Grosses Das Bett fra 2004. Det tidligere arbeidet involverte et spraymalt soverom og dets innhold. I Oslo blir denne historien satt i en ny sammenheng med Munchs arbeider og nye produksjoner.

For CARTÉs lesere gir prosjektet en anledning til å undersøke hvor et maleri begynner og slutter. Følg overgangen mellom bilde, vegg, gulv og objekt. Når fargen beveger seg over flere underlag, kan også forholdet mellom motiv og fysisk rom endre seg. Dette er en inngang til verket, ikke en vurdering av kvaliteten uten et eget besøk.

Utstillingen er kuratert av Katrine Elise Agpalza Pedersen med Trine Otte Bak Nielsen som medkurator. MUNCH annonserer publikasjonen Katharina Grosse – Black Bed i november. Besøksinformasjon finnes på museets utstillingsside.

Kilder og besøksinformasjon

OMTALTE KUNSTNERE

Flere artikler